halka arz takvimi

Bu Hafta Halka Arz Olacak Şirketler

Son günlerde yatırım araçları içerisinde popülerliğini artıran borsada her gün katılımcı sayısı hızla artıyor. Yeni katılımcılar, finansal okuryazarlık konusunda acemi oldukları için daha garanti para kazanma yöntemi olan halka arzlara katılarak paralarının enflasyon karşısında erimemesini istiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Hafta Halka Arz Olacak Şirketler 15-19 Nisan 2024

Halka arza katılmak isteyen yeni katılımcıların merakı olan bu hafta halka arz olacak mı sorusuna cevap vermeye çalışalım. Bu hafta halka arz olacak şirketler: Detaylar için şirket ismine tıklayın.

Halka Arza Katılmak Karlı mıdır?

Son zamanlarda artan halka arz çılgınlığı ile eşit dağıtım yapan halka arzlarda neredeyse 3-4 hisseye kadar dağıtım düşmüştür. Yaklaşık 1 milyon kişinin katılım yaptığı küçük halka arzlarda pay sayısı da az olduğu için kişi başına çok az miktarlar düşüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Oransal dağıtımda ise durum biraz daha farklı. Özellikle son halka arzlarda tüm portföyünü satarak yeni halka arza katılım yapanlara şahit olduk.

Bu ne kadar mantıklı bir hareket tartışılır ama halka arzlarda sürekli kazandırmaz. Özellikle blokaj yapmayan halka arzda portföy satarak (eğer düşük maliyetiniz varsa) maliyet fırsatını kaçırmış olursunuz hem de ani yükselişlerde paranız halka arz blokajında beklediği için değerlendiremezsiniz.

Bunun için iyi karar vermeli ve hamleleriniz doğru atmalısınız. Paranızın dağıtım yapıldıktan sonra hesabınıza geçeceğini bilmeniz gerekir. Bazen 2 bazen de 3 iş günü içerisinde hesaba geçebilir.

Eğit Dağıtım mı Oransal Dağıtım mı?

Bu da herkesin yatırım tutarına göre değişkenlik gösterir. Son halka arzda 4 hisse düştü. Eşit dağıtımda 4 hisse için katılmayan yüzlerce kişi olmuştur.

!  TUPRS Yüzde 600 Bedelsiz Pay Dağıtacak!

Oransal ise, boşta yüklü miktar paranız varsa daha mantıklıdır. Zaten son arzlarda da genel olarak oransal dağıtım ağırlık kazanmaktadır.

Sonuç olarak bu hafta halka arz olan şirketler ve şirket incelemelerini takip ederek, son halka arzlarını kaçırmamanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir